KİTAP TANITIMI

www.psikoloji.web.tr

Kendini Tanıma

Duygu

Gençlik... Gençler...

Kendini Tanıma Rehberi

Prof. Dr. Erol Özmen

 

Kendini tanıma, bir yanıyla basit, bir yanıyla da büyülü bir ifadedir. İlk bakışta insanın kendini tanımayacağı düşünülemez bile. Bunun üzerinde biraz düşünüldüğünde ise insan kendini bir anda büyülü bir çekim alanı içinde bulur. Çocuksu bir heyecan içinde korkulu bir merak duygusu yaşanır. Kendisiyle ilgili karşılaşabileceğini düşündükleri ürkütür insanı. Her insan içinde kendisinin bile bilmediği bir şeyleri sakladığının farkındadır. Aslında her şey burada gizlidir. İnsanların iç dünyasındaki her şeyi bilmesini engelleyen düzenekler bulunmaktadır. Bunlar insanın ruhsal bütünlüğünü korumasını sağlar. Bu düzenekler insanın doğasında bulunan ve doğduğundan itibaren yaşadıkları ile şekillenen iç dünyasında taşıdığı öfke, kıskanma, haset, bencillik ve saldırganlık gibi istenmeyen insani özellikleri saklamaktadır. Bu nedenle kendini tanıma, hem bu düzenekleri anlama uğraşı, hem de iç dünyanın derinliklerine doğru katman katman inilen bir yolculuktur.

 

Kendini tanıma, öncelikle insanın iç dünyasıyla, başka bir deyişle kendisiyle iletişime geçmesidir. Bu süreç insanın yaşadığı duyguları, aklından geçen düşünceleri, canlı ve cansız her türlü varlığa gösterdiği tutum ve davranışlarını yargılamadan gözlemesini ve çözümlemesini gerektirmektedir. İnsanın kendini iyi tanıması, olumlu ve olumsuz ya da iyi ve kötü yönlerini bilmesi, günlük yaşam içinde neyi yapıp yapamayacağını, yaşadıkları karşısında neler hissedeceğini, neler düşüneceğini ve neler yapacağını öngörebilmesi, içindeki istek ve gereksinimlerini görebilmesi ile yakından ilişkilidir.

 

Bu kitap kendi sınırlılığı içinde “İnsan neden kendini tanımak ister?”, “İnsan kendini tanımaz mı?”, “İnsan kendini tanımak için neler yapabilir?”,  “Kendini tanıma o kişinin daha mutlu bir yaşam sürmesini sağlar mı?”, “Başkasını tanımak ve anlamak insanın kendini tanımasından daha önemli değil mi?” gibi sorulara yanıt arayan; fakat bu sorulara son noktayı koyduğunu ileri sürmeyen bir kitaptır. Kendini daha iyi tanımak isteyenlere kafalarındaki soru işaretlerine cevaplar bulmasına yardımcı olmayı ve kendini tanıma yolculuğunda mesafe almasını sağlamayı amaçlamaktadır.

 

 

Prof. Dr. Erol Özmen'in diğer makaleleri için tıklayınız.

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler için psikoloji-psikiyatri.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 


önerilerinizi e eleştirilerinizi dostsite@gmail.com adresine bekliyoruz

Bu sitede verilen bilgiler tedavi niteliği taşımaz; bilgilerin tedavi amaçlı kullanılması nedeniyle ortaya çıkan aksaklıklardan psikoloji.web.tr sorumlu tutulamaz. Bu sitede yazılanlar yalnız bilgilendirme ve aydınlatma amacı taşımaktadır.